Aktywne wakacje, czyli jak spędzić lato w Rzeszowie

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów okres: WAKACJE! Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy przyszła pora na leniuchowanie. Część z nas wyjeżdża do innych krajów, miast czy do babci, niestety nie każdy ma taką możliwość, dlatego mamy kilka propozycji jak można spędzić ciekawe i aktywne wakacje na terenie Rzeszowa i okolic.


1. Rzeszowska Masa KrytycznaRzMK to comiesięczny przejazd rowerzystów po rzeszowskich ulicach. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę władz i kierowców na zwykle ignorowanych rowerzystów. Startujemy zawsze w ostatni piątek miesiąca o 18:00 z Rynku.

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na Facebooka Rzeszowskiej Masy Krytycznej.2.Żwirownia


Kąpielisko Żwirownia to miejsce w Rzeszowie, które nie tylko w okresie wakacji stanowi kulturalne miejsce wypoczynku mieszkańców naszego miasta. Z otwartymi ramionami przyjmowani są tu również turyści i wszyscy mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Żwirownia Rzeszów to miejsce wypoczynku, ale także aktywnie spędzanego czasu. Powstaje tu swoisty miszmasz zwany aktywnym wypoczynkiem: jazda na rolkach, wrotkach, rowerze, trening nordic walking, bieganie czy choćby spacer. To idealne miejsce to wszelkich tego typu rozrywek. Dodatkowo oczywiście siatkówka czy szeroko rozumiana aktywność plażowa i terenowa. Dla rodzin z dziećmi Kąpielisko Żwirownia prócz oczywistych walorów strzeżonego miejsca do kąpieli oferuje place do gier i zabaw, piaszczysty teren, a także ławki umożliwiające odpoczynek spacerującym parom i rodzinom. Położony w pobliżu kompleks gastronomiczno-wypoczynkowy daje możliwość spędzenia czasu nie o głodzie. Każdemu Żwirownia Rzeszów daje szansę spędzenia czasu w sposób przyjemny, nie tylko w okresie wakacji.


Cennik oraz więcej informacji na stronie Rzeszowskiej Żwirowni


3. Baseny otwarte ROSIR


ROSIR oferuje nam trzy baseny otwarte z zapleczem sanitarnym
  • basen 50 m ośmiotorowy, wyczynowy o maksymalnej głębokości 4,2 m 
  • basen 50 m dziewięciotorowy rekreacyjny o maksymalnej głębokości 1,8 m wyposażony w                 rynnę wodną 
  • basen dla dzieci do lat 7, brodzik o maksymalnej głębokości 0,8 m, wyposażony w fontannę. 
Idealna opcja na ochłodę w gorące wakacyjne dni!4. Fontanna Multimedialna

Otwarta w 2013 roku, zlokalizowana na placu przy al. Lubomirskich, obok zamku. Jest trzecią co do wielkości budowlą tego typu w Polsce. Całość składa się z pięciu niewielkich fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej, fontanny interaktywnej. Codziennie odbywają się tam pokazy multimedialne z użyciem muzyki i światła. Jest to doskonałe miejsce do spotkań ze znajomymi.


 Fontanna multimedialna to obecnie także miejsce kąpieli dzieci.


Harmonogram oraz więcej informacji na stronie Fontanny Multimedialnej


6. Rezerwat Lisia Góra 

Lisia góra to rezerwat przyrody usytułowany nad Wisłokiem, połączony z punktem rekreacyjnym. Można tam zobaczyć m. in. kilka okazów potężnych dębów. Znajdziemy tam także plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnię sprzętu wodnego, boisko do siatkówki, bar oraz miejsce na ognisko czy grilla. Jest to doskonałe miejsce na spacery, jazdę na rolkach czy rowerze.
7. Letnia Czytelnia nad Wisłokiem


Letnia Czytelnia działa na zasadach bookcrossingu, czyli dzielenia się z innymi przeczytanymi książkami; bez żadnych formalności i opłat. Link do wydarzenia na Facebooku8.Happy Jump

Park trampolin Happy Jump to innowacyjny, pierwszy na Podkarpaciu obiekt sportowo- rekreacyjny o powierzchni 335m2, przeznaczony dla osób w każdym wieku
i o każdej porze roku. Zestaw 26 prostokątnych trampolin połączonych ze sobą, oraz basenem piankowym, pozwala na przeżycie niezwykłych emocji i świetną zabawę oraz wykonywanie profesjonalnych ćwiczeń wytrzymałościowych, siłowych czy fitness.
    


Trening na trampolinie zmusza mięśnie do szybkich, cyklicznych skurczów. W praktyce są to ruchy zbliżone do tych, jakie wykonujemy podczas sprintu. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość mięśni i ogólna wydolność organizmu. Podczas gdy bieganie czy jazda na rowerze to metody aktywności fizycznej, które skupiają się na wyizolowanych grupach mięśni, trampolina działa korzystnie na cały układ mięśniowy, harmonijnie rozwijając każdą część naszego ciała.
Skoki na trampolinie pozwalają w krótkim czasie spalić zbędną tkankę tłuszczową, poprawiając przy tym koordynację ruchową. Bardzo dużą zaletą tego urządzenia jest to, że z jednego sprzętu mogą bezpiecznie korzystać zarówno dzieci, dorośli i osoby starsze.

Strona internetowa Happy Jump


9.Park Linowy

Park linowy znajduje się na Olszynkach, przy ulicy Szopena, niedaleko Filharmonii. To ciekawa propozycja na wakacyjne dni, warto spróbować swoich sił nie tylko na rowerze, ale także na wysokościach. Zapewni dawkę adrenaliny oraz niezapomnianych wrażeń.Strona internetowa Parku Linowego Expedycja


10. Tężnia solankowa w Sołonce

Sołonka wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Lubenia, oddalona od Rzeszowa o 25 km. Powstała tu kaskada solonakowa - minitężnia. Niedawno odkryto w tej wsi kilkusetletniej studni, w której jest solanka, co stwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Sama 26-metrowa studnię badają naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Teren Kaskady Solankowej dostępny jest codziennie przez całą dobę. Wstęp jest bezpłatny. Przed tężnią, na drugim półokręgu znajdują się ławki, na których można odpoczywać i wdychać zdrowe powietrze.
To zdecydowanie opcja dla bardziej aktywnych, ponieważ na rowerze trudność może nam sprawić ogromna górka :D

 
Weronika Fąfara
kl 1bt

2 komentarze: