Aktywne wakacje, czyli jak spędzić lato w Rzeszowie

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów okres: WAKACJE! Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy przyszła pora na leniuchowanie. Część z nas wyjeżdża do innych krajów, miast czy do babci, niestety nie każdy ma taką możliwość, dlatego mamy kilka propozycji jak można spędzić ciekawe i aktywne wakacje na terenie Rzeszowa i okolic.


1. Rzeszowska Masa Krytyczna



RzMK to comiesięczny przejazd rowerzystów po rzeszowskich ulicach. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę władz i kierowców na zwykle ignorowanych rowerzystów. Startujemy zawsze w ostatni piątek miesiąca o 18:00 z Rynku.

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na Facebooka Rzeszowskiej Masy Krytycznej.



2.Żwirownia


Kąpielisko Żwirownia to miejsce w Rzeszowie, które nie tylko w okresie wakacji stanowi kulturalne miejsce wypoczynku mieszkańców naszego miasta. Z otwartymi ramionami przyjmowani są tu również turyści i wszyscy mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Żwirownia Rzeszów to miejsce wypoczynku, ale także aktywnie spędzanego czasu. Powstaje tu swoisty miszmasz zwany aktywnym wypoczynkiem: jazda na rolkach, wrotkach, rowerze, trening nordic walking, bieganie czy choćby spacer. To idealne miejsce to wszelkich tego typu rozrywek. Dodatkowo oczywiście siatkówka czy szeroko rozumiana aktywność plażowa i terenowa. Dla rodzin z dziećmi Kąpielisko Żwirownia prócz oczywistych walorów strzeżonego miejsca do kąpieli oferuje place do gier i zabaw, piaszczysty teren, a także ławki umożliwiające odpoczynek spacerującym parom i rodzinom. Położony w pobliżu kompleks gastronomiczno-wypoczynkowy daje możliwość spędzenia czasu nie o głodzie. Każdemu Żwirownia Rzeszów daje szansę spędzenia czasu w sposób przyjemny, nie tylko w okresie wakacji.


Cennik oraz więcej informacji na stronie Rzeszowskiej Żwirowni


3. Baseny otwarte ROSIR


ROSIR oferuje nam trzy baseny otwarte z zapleczem sanitarnym
  • basen 50 m ośmiotorowy, wyczynowy o maksymalnej głębokości 4,2 m 
  • basen 50 m dziewięciotorowy rekreacyjny o maksymalnej głębokości 1,8 m wyposażony w                 rynnę wodną 
  • basen dla dzieci do lat 7, brodzik o maksymalnej głębokości 0,8 m, wyposażony w fontannę. 
Idealna opcja na ochłodę w gorące wakacyjne dni!



4. Fontanna Multimedialna

Otwarta w 2013 roku, zlokalizowana na placu przy al. Lubomirskich, obok zamku. Jest trzecią co do wielkości budowlą tego typu w Polsce. Całość składa się z pięciu niewielkich fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej, fontanny interaktywnej. Codziennie odbywają się tam pokazy multimedialne z użyciem muzyki i światła. Jest to doskonałe miejsce do spotkań ze znajomymi.


 Fontanna multimedialna to obecnie także miejsce kąpieli dzieci.


Harmonogram oraz więcej informacji na stronie Fontanny Multimedialnej


6. Rezerwat Lisia Góra 

Lisia góra to rezerwat przyrody usytułowany nad Wisłokiem, połączony z punktem rekreacyjnym. Można tam zobaczyć m. in. kilka okazów potężnych dębów. Znajdziemy tam także plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnię sprzętu wodnego, boisko do siatkówki, bar oraz miejsce na ognisko czy grilla. Jest to doskonałe miejsce na spacery, jazdę na rolkach czy rowerze.




7. Letnia Czytelnia nad Wisłokiem


Letnia Czytelnia działa na zasadach bookcrossingu, czyli dzielenia się z innymi przeczytanymi książkami; bez żadnych formalności i opłat. Link do wydarzenia na Facebooku



8.Happy Jump

Park trampolin Happy Jump to innowacyjny, pierwszy na Podkarpaciu obiekt sportowo- rekreacyjny o powierzchni 335m2, przeznaczony dla osób w każdym wieku
i o każdej porze roku. Zestaw 26 prostokątnych trampolin połączonych ze sobą, oraz basenem piankowym, pozwala na przeżycie niezwykłych emocji i świetną zabawę oraz wykonywanie profesjonalnych ćwiczeń wytrzymałościowych, siłowych czy fitness.
    


Trening na trampolinie zmusza mięśnie do szybkich, cyklicznych skurczów. W praktyce są to ruchy zbliżone do tych, jakie wykonujemy podczas sprintu. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość mięśni i ogólna wydolność organizmu. Podczas gdy bieganie czy jazda na rowerze to metody aktywności fizycznej, które skupiają się na wyizolowanych grupach mięśni, trampolina działa korzystnie na cały układ mięśniowy, harmonijnie rozwijając każdą część naszego ciała.
Skoki na trampolinie pozwalają w krótkim czasie spalić zbędną tkankę tłuszczową, poprawiając przy tym koordynację ruchową. Bardzo dużą zaletą tego urządzenia jest to, że z jednego sprzętu mogą bezpiecznie korzystać zarówno dzieci, dorośli i osoby starsze.

Strona internetowa Happy Jump


9.Park Linowy

Park linowy znajduje się na Olszynkach, przy ulicy Szopena, niedaleko Filharmonii. To ciekawa propozycja na wakacyjne dni, warto spróbować swoich sił nie tylko na rowerze, ale także na wysokościach. Zapewni dawkę adrenaliny oraz niezapomnianych wrażeń.



Strona internetowa Parku Linowego Expedycja


10. Tężnia solankowa w Sołonce

Sołonka wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Lubenia, oddalona od Rzeszowa o 25 km. Powstała tu kaskada solonakowa - minitężnia. Niedawno odkryto w tej wsi kilkusetletniej studni, w której jest solanka, co stwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Sama 26-metrowa studnię badają naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Teren Kaskady Solankowej dostępny jest codziennie przez całą dobę. Wstęp jest bezpłatny. Przed tężnią, na drugim półokręgu znajdują się ławki, na których można odpoczywać i wdychać zdrowe powietrze.
To zdecydowanie opcja dla bardziej aktywnych, ponieważ na rowerze trudność może nam sprawić ogromna górka :D

 




Weronika Fąfara
kl 1bt

2 komentarze:

Sny też mają fazy


Podobno człowiek przesypia średnio 20 lat życia. Sporo traci. 

Sen przybiera rozmaite fazy... Człowiek kładzie się, trochę wierci, potem zapada w sen lekki, a następnie w coraz głębszy i znowu przechodzi w lżejszy. W którymś momencie, po fazie snu głębokiego, jego gałki oczne zaczynają się szybko poruszać. To sen REM, zwany też snem paradoksalnym. Badania potwierdziły, że istnieje kilka faz snu, charakteryzujących się swoistą aktywnością elektryczną mózgu. Kiedy jesteśmy czujni, aktywność mózgu jest zdesynchronizowana: badania EEG ujawniają bardzo niskie fale o dużej częstotliwości, nazywane falami beta. Natomiast w momencie, gdy ogarnia nas senność, fale zaczynają się coraz bardziej synchronizować. Neurony nie wykonują własnych zadań: mają taką tendencję, by działać wspólnie. Te fale przy zasypianiu, we wstępnej fazie snu to fale alfa, znacznie wyższe i wolniejsze. Obserwujemy je również u osób czuwających po zamknięciu oczu i relaksujących się. W tej fazie zasypiania mamy jeszcze kontakt z rzeczywistością, ale później wchodzimy w głębsze fazy snu, pojawiają się powolne fale delta, generowane w strukturze zwanej hipokampem, odpowiedzialnej między innymi za tworzenie śladów pamięciowych. Jeżeli po wyuczeniu się materiału do egzaminu udamy się na spokojny nocny wypoczynek, będziemy mogli nabytą wiedzę łatwiej wyciągnąć z mózgu, niż gdybyśmy na wkuwaniu materiału spędzili całą przedegzaminacyjną noc. 

Uważa się, że mocny, głęboki sen regeneruje organizm. Stwierdziły to badania, przeprowadzone już prawie przed pół wiekiem, wskazujące, że na początku głębokiego snu wydzielają się do krwi znaczne ilości hormonu wzrostu, czynnika powodującego między innymi regenerację tkanek i przyspieszenia gojenia ran. Jednakże sen głęboki to niecała historia. Mniej więcej co 90 minut sen spłyca się, przechodzi przez fazy od 3 do 1, a potem następuje właśnie okres snu paradoksalnego. W ciągu nocy ta rytmika się utrzymuje, ale w kolejnych cyklach mamy coraz mniej fazy snu głębokiego, a coraz dłuższe sny REM. Aż do porannego obudzenia. Sen REM jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Chociaż aktywność naszego mózgu jest podobna jak w fazie czuwania, jesteśmy zablokowani motorycznie. Jeśli normalnie w czasie snu przewracamy się z boku na bok, poruszymy ręką czy nogą, to teraz jesteśmy kompletnie sparaliżowani. Obudzeni w takim momencie mówimy, że mieliśmy marzenia senne.

We śnie zmysły nie działają i umysł, kompletnie nie krępowany, zaczyna tworzyć własną bajkę. Dochodzą do tego emocje. Jeśli kładziemy się spać szczęśliwi i zadowoleni, sny będą dobre, natomiast jeśli kładziemy się spać z uczuciem winy czy zagrożenia, będą gorsze. Warunki snu wpływają na kształt marzeń, gdyż część zewnętrznych bodźców może być inkorporowana do marzenia sennego.

Sen stał się ważnym tematem teraz, kiedy wielu z nas narzeka, że ma kłopoty z zasypianiem - i sięga po leki. Leków nasennych należy unikać, bo wprawdzie ułatwiają zasypianie, ale zmieniają to, co nazywamy architekturą snu: ubywa snu REM, a także snu głębokiego, z uwalnianiem hormonu wzrostu. Nie należy się przejmować bezsennością, bo w końcu i tak zaśniemy i, co ciekawe, wrażenie, że nie śpimy, czerpiemy z czasu, kiedy to się dzieje, a kiedy śpimy, natychmiast o tym zapominamy. Kiedy bada się osobę, która skarży się na bezsenność, okazuje się na przykład, że w nocy sześć razy się budziła na 5 minut, a między tymi epizodami spała, tyle że tego nie pamięta. Nieświadomie łączy okresy czuwania, a jeśli na dodatek przywiązuje wielką wagę do domniemanej bezsenności, jest bardzo nieszczęśliwa. 

Czytaj wiecej: >>TUTAJ<<

Autor: Patrycja Orzech

0 komentarze:

LEMONiada

Sokołów Małopolski to miasto w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski jest jednym z miast aglomeracji rzeszowskiej. Miasto od samego początku swojego istnienia wyróżniało się spośród innych z okolicy dużym placem handlowym. Było to bezpośrednio związane z nadziejami, jakie wiązał dla miasta jego pierwszy właściciel Jan Pilecki. Po dziś dzień Sokołów zachował swój pierwotny układ ulic, który oficjalnie został wpisany do Rejestru Zabytków, jednak w wyniku pożarów (szczególnie tego z 1904 roku) nie przetrwało zbyt wiele budowli z dawniejszych okresów. Miasto posiada zwartą zabudowę z XIX i XX wieku.

Co roku końcem czerwca organizowane są ,,Dni Sokołowa”, na których pojawiają się artyści, jak i znane zespoły muzyczne między innymi ,,Enej” ‘’Happysad” ,,Veegas” ,,Big Cyc” oraz różne atrakcje np. Sky Master a także organizowane są konkursy artystyczne dla dzieci. W tym roku największą atrakcją jest występ zespołu ,,Lemon”. (Podczas koncertu Lata ZET i Dwójki 14 lipca 2013 roku w Słubicach, grupa zdobyła nagrodę za najlepszy występ wykonując utwór „Napraw”. Zespół został nominowany do nagrody Eska Music Awards 2013 w 4 kategoriach: Najlepszy debiut, Najlepszy zespół, Najlepszy album, a także Najlepszy hit za utwór „Napraw”, wygrywając jednak jedynie w kategorii Najlepszy album. Ponadto ich piosenka „Napraw” na gali wręczenia nagród otrzymała tytuł najlepszego przeboju gali, który wybrali widzowie za pośrednictwem głosowania SMS).

24 sierpnia 2013 roku w ramach sopockiego festiwalu Sopot Top of the Top Festival 2013 zespół zagrał mini recital. W trakcie występu wokalista rozrzucił wśród publiczności kartki z napisem „Take WhatYouNeed” w związku z akcją Be Nice. W grudniu 2013 roku Igor Herbut wydał solowy utwór „Wkręceni – Nie ufaj mi”, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Wkręceni”.
Patrycja Orzech

1 komentarze: