Z zielnika Babki

Zioła były stosowane przez człowieka od tysięcy lat na różnorodne dolegliwości. Zioła to naturalne lekarstwo– bezpieczne i nie mające skutków ubocznych. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych ziół leczniczych:

Aloes

Związki zawarte w aloesie mają własności przeciwbólowe, bakteriobójcze, hamujące rozwój niektórych nowotworów. Aloes stosowany zewnętrznie: pomaga w procesach regeneracji i gojeniu skóry, leczy podrażnienia i stany zapalne, jest niezastąpiony w łagodzeniu swędzenia i bólu np. po ugryzieniu owadów, wpływa kojąco na uszkodzone śluzówki, nawilża skórę oraz działa grzybobójczo i bakteriobójczo.

Pokrzywa

Pokrzywa, a przede wszystkim korzeń ma właściwości moczopędne. Substancje zawarte w pokrzywie wspomagają pracę wątroby, dzięki czemu odtruwają organizm Mają również działanie przeciwbiegunkowe, leczą anemię i zmniejszają nadmierną potliwość. Odwary i soki stosuje się także dla uzupełnienia niedoborów witamin i mikroelementów. Napar z liści pokrzywy wpływa znacznie na poprawę stanu cery. Sok z młodej pokrzywy pomaga uzupełnić niedobory witamin, zapobiega infekcjom oraz pozytywnie dział na nasz organizm. Zewnętrznie napar z liści pokrzywy stosowany jest m.in. do włosów (zwłaszcza tłustych oraz dolegliwości związanych z łupieżem i wypadaniem).

Melisa - słodycz łagodności

Ma działanie: uspokajające, jest lekiem na bezsenność, depresje, bóle głowy; pobudzające trawienie, żółciopędne, żółciotwórcze; antyseptyczne; rozkurczowe; hamuje rozwój grzybów, wirusów i bakterii - polecana na opryszczkę.

Szałwia lekarska - wszechstronny surowiec leczniczy

W doświadczeniach wykazano, że liście szałwii mają działanie przeciwpotne, przeciwzapalne, żołądkowe, dezynfekujące, oraz przeciwcukrzycowe. Wyciągi z surowca podaje się w nadmiernej potliwości różnego pochodzenia . Działanie przeciwzapalne szałwia wykazuje po podaniu doustnym i po zastosowaniu zewnętrznym. Hamuje też wzrost drobnoustrojów i toksyn bakteryjnych. Poprawia się trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Ponadto stwierdzono, że wyciągi z szałwii obniżają nieznacznie poziom cukru we krwi i mają praktyczne znaczenie w leczeniu lekkich początkowych przypadków cukrzycy.

Rumianek - niezbędny w domowej apteczce

Najpopularniejszą postacią leku jest napar. Działa napotnie, przeciwzapalnie w stanach zapalnych dróg moczowych. Stosuje się go do leczenia biegunki i zaburzeń trawiennych, działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i likwiduje wzdęcia. Napar stosuje się także zewnętrznie do przemywania zainfekowanych ran, krost i owrzodzeń oraz oparzeń. Delikatnie działa na wrażliwą skórę, nie powodując podrażnień i uczuleń. Rumianek stosowany jest do przemywania podrażnionych i zmęczonych oczu oraz jako rozjaśniająca płukanka do włosów.

Autor: Karolina Feret



0 komentarze: